Pravijo, da bo 21. stoletje modrosti – obdobje, ko bomo prisiljeni uporabiti usvojena znanja, da bi preživeli v svetu, ki smo ga ustvarili sami. Ampak če pogledam okrog sebe, vidim, da se dušimo pod kupi papirjev, predpisov, členov in paragrafov. Sprašujemo se, ali delamo samo še zato, da zadostimo vsem zakonom in uredbam. Postali smo roboti, ki se utapljamo v kupu informacij, ki slepo upoštevajo vsa ta pravila igre, vse te predpise, ki jih je napisal nekdo, ki mogoče tudi sam ni imel zdrave pameti…. in mi danes vsemu temu sledimo, brez zdrave pameti.
Potem se mi zdi, da je to 21. stoletje hudičevo daleč.
Zanimiv je primer iz ne tako davne zgodovine, ko je zdrava pamet enega samega človeka, septembra 1983 rešila svet pred tretjo svetovno vojno. Bilo je obdobje na vrhuncu hladne vojne, ko je s sovjetskim sistemom za zgodnje odkrivanje možnosti napada s strani Američanov upravljal sovjetski vojaški uslužbenec Stanislav Petrov. Okoli polnoči je nadzorni sistem začel oddajati opozorilne svetlobne in zvočne znake, zasloni računalnikov pa so prikazovali pet jedrskih raket, ki naj bi se iz ZDA bližale Sovjetski zvezi. Petrov se je moral v nekaj trenutkih odločiti, ali bodo odgovorili z ognjem ali ne. Vedel je, da bi njegova odločitev lahko povzročila izbruh tretje svetovne vojne. Usoda človeštva je bila v njegovih rokah. Samo gumb START bi moral pritisniti in sprožil bi se protinapad. Imel je jasen pregled nad dejanskim stanjem, vse potrebne informacije, vendar se mu nekaj ni zdelo prav. Odločil se je, da gre za lažen alarm, saj je na radarju videl le pet raket. Če bi se Američani odločili za napad, bi verjetno proti SZ usmerili vsa razpoložljiva sredstva. Kot vojaški uslužbenec je vedel, da si noben vojaški poveljnik ne bi zamislil takšne strategije. Njegova odločitev se je izkazala za pravilno. Zapleten sistem satelitov in računalnikov je sprožil lažno opozorilo, zaradi napake na satelitu.
Pomembno je sporočilo te zgodbe. Čeprav je Petrovu napredna tehnologija sporočala, da se jim bliža napad, v obdobju vrhunca hladne vojne in so mu ukazi narekovali kako naj ravna, je Petrov vse svoje znanje združil z zdravo pametjo in šestim čutom. In rešil svet.
Mislim, da niso dovolj vse informacije in znanje, ki ga imamo, ko se soočamo z izzivi v vsakdanjem življenju. Upam, da nam je ostalo še toliko zdrave pameti, in še toliko »šestega čuta«, oziroma pravih občutkov, ki prihajajo od tam, kjer je vsa modrost. Modrost, ki je univerzalna in podarjena vsem in ustvarjena za vse.
In da bomo tako kot Petrov z zdravo pametjo in šestim čutom znali rešiti svet.