Kolikokrat ste na vprašanje : » Kako si?« Odgovorili: »preveč sem zaposlen-a, ali joj, toliko dela imam.«
Danes smo skoraj vsi prezaposleni. Biti preveč zaposlen oz. imeti preveč dela je postal novi Status Quo. Kot, da je biti too busy postal sinonim za uspešnost. V bistvu skoraj tekmujemo v tem, kdo je bolj zaposlen. Obsedeni smo s tem, kaj moramo še narediti in predvsem s tem, česa vse še nismo. In to nas frustrira in spravlja v stres.
Tudi če počnete stvari, ki jih radi počnete, si je treba vsake toliko vzeti predah, saj nenehna preobremenjenost povzroči, da hormoni stresa dosegajo visoke vrednosti in tudi ostajajo na visokem nivoju, kar pa na dolgi rok seveda vodi v bolezen. Pa če jih naštejem samo nekaj: depresija, pogosti glavoboli, nespečnost in težave s srcem. Lahko pripelje celo tako daleč, da srce reče: No, tole je pa preveč zame. Grem na dopust! In gre.
In seveda, ker smo prezaposleni ne najdemo časa za rekreacijo, za sprehod v naravi, nimamo časa skrbeti za redno, kvalitetno prehrano, pa tudi spimo ne dovolj. In tu nastane začaran krog, ko smo preveč zaposleni, da bi skrbeli zase in za svoje zdravje. Manj ko skrbimo zase in za svoje zdravje, slabše se počutimo. Slabše kot se počutimo, manj produktivni smo in več časa porabimo za stvari, ki jih je treba narediti.
Torej zakaj še vedno toliko ljudi, predvsem pa žensk, kuri svojo svečo na obeh straneh in sebe izčrpavajo do onemoglosti in še dlje?
Rešitev?
Ni univerzalnega odgovora, kako najti ravnovesje med delom in počitkom. Prav tako je veliko ljudi, ki morajo delati oz. garati, da lahko preživijo sebe in družino. Prav tako pridejo obdobja v življenju kadar je delo na prvem mestu, in je potrebno delati več. Pa vendar, da boste znali poiskati pravi balans v življenju med delom in počitkom, se obrnite vase, poslušajte se in najdite stvari, ki bodo vam v veselje in vam bodo povrnile oz . ohranile veselje do življenja.